Som Elektronik


Otel kapı kilitlerimiz gerçek paslanmaz çelik veya zink alaşım malzemelerden imal edilmiş olup tüm ürünlerimizdeki temel standart “kalite“dir. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilecek yapıda ve konaklama tesislerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek fonksiyonlara sahiptir. Türkçe, İngilizce pratik yazılımlarımız sayesinde işlemlerinizi saniyeler içinde yapabilir, misafirlerinizi resepsiyonda bekletmezsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Kartlı Sistem Kapı Kilidi

Kartlı sistem kapı kilidi standart mekanik anahtarlı kilitlere kart okuyucu ve elektromotor ilave edilerek imal edilen kullanımı son derece pratik kilit sistemleridir.

Standart kilitlerde sadece anahtar ile kapı açmak mümkün iken kartlı sistem kapı kilitlerinde ham kart hem anahtarla kapıyı kontrol etmek mümkündür. Sistemin elektronik beyni olduğundan dolayı kartlı sistem kapı kilitleri standart kilitlere nispeten daha fonksiyoneldir.

Kartlı sistem kapı kilitleri elektronik ve motor mekanizmalarının çalışabilmesi için güç kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bazı kilitler pil ile çalışabilirken bazıları adaptöre ihtiyaç duyar. Montaj kolaylığı, alt yapı gereksinimi gibi faktörler göz önüne alındığında pille çalışan kartlı sistem kapı kilitlerinin daha fazla tercih edilmektedir. Kolay montajın yanı sıra kartlı kilitler mekanik kilitlere göre bir çok avantaj sağlar.

Kartlı Sistem Kapı Kilitlerinin Avantajları

Kartlı sistem kapı kilitleri mekanik anahtarlı klasik kilitlere nispeten bir çok avantaj sağlar. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz. Klasik anahtarlı kilitlerde her kapı için bir anahtar taşımanız gerekir, oysa kartlı sistem kapı kilitlerinde tüm kapılar için tek bir master kart yeterlidir. Klasik anahtarlı kilitlerde anahtarı kaybederseniz güvenlik sebebi ile kilit göbeğini değiştirmeniz gerekir, kartlı sistem kapı kilitlerinde kartı kaybederseniz sistem üzerinden iptal edip yeni bir kart üretebilirsiniz. Kapıyı kimlerin ne zaman açtığına dair bir bilgiye ihtiyacınız olduğunda klasik kilitler size böyle bir bilgi veremez, kartlı sistem kapı kilitlerinde ise kapıdan son yapılan geçiş hareketleri kolayca alınabilmektedir. Kapı anahtarla mı açılmış, anahtar kartıyla mı açılmış, master kartla mı açılmış hangi tarihlerde açılmış gibi bir çok detaya ulaşabilirsiniz. Ofis içerisinde veya herhangi bir tesiste belirli kişilerin belirlenen kapılardan geçebilmesini sağlamak için mekanik anahtarlı kilitlerde her bir kişiye açacakları odaların anahtarından vermeniz gerekir ki buda çok ciddi bir anahtar karmaşası oluşturacaktır. Kartlı sistem kapı kilitlerinde tek bir kartın içerisine kişilerin geçiş yapacağı kapıların bilgisi girilerek tüm güzergahta tek bir kart ile geçiş sağlaması kolayca yetkilendirilebilir. Mekanik anahtarlı kilitlerde herhangi bir süre kısıtlaması uygulayamazsınız, kartlı sistem kapı kilitlerinde her bir kullanıcı için farklı kullanım zamanı ayarlayabilirsiniz.

Kartlı Sistem Kapı Kilitlerinin Ana Unsurları

Kartlı sistem kapı kilitleri standart kilitlere ilaveten elektronik devre, yazılım ve motor ihtiva eder. Kartlı sistem kapı kilitlerinde de kol ve kilit mekanizması vardır fakat kilit mekanizmaları içerisinde bulunan mekanik parçalar ve motor sebebiyle standart kilitlerin mekanizmalarından biraz daha büyüktür. Elektronik kart kilidin ön kısmında, pil yuvası genellikle kilidin arka kol kısmında bulunur. Yazılım vasıtasıyla kodlanan kartlar kilidin elektronik devresi tarafından olunarak motora komut gönderilir, işlem sonucu kilidin elektronik kartında kayıt altına alınır.